Para español, seleccione de la lista

Schedule

Saturday, December 15, 2018

Historic Village

10:00 AM-5:00PM (North Areas) - Mission San Luis Living History
10:00 AM-6:00PM (South Areas) - Mission San Luis Living History

Council House

10:00 AM-6:00PM - Activities and Make and Take Crafts

Chief's Circle (Near Council House)

10:00 AM-5:00 PM - Sun Scope Viewing - Tallahassee Astronomical Society

Plaza

10:00 AM-6:00PM - Craft Fair
10:00 AM-6:00PM - Southeastern Native American Cultural Demonstrations - Apalachee, Cherokee, Choctaw

Plaza (Main Stage)

10:30 AM-11:15 AM – The Warriors of AniKituhwa
11:15 AM-11:30 AM – Pedro Zepeda, Storytelling
11:30 AM-NOON – Rita Youngman
NOON-12:30 PM – Mississippi Band of Choctaw Social Dancers
12:45 PM-1:15 PM – Painted Raven
1:30 PM-2:00 PM – Lyndon Alec
2:15 PM-2:45 PM – Stickball Demonstration
2:45 PM-3:00 PM – Pedro Zepeda, Storytelling
3:00 PM-3:30 PM – Rita Youngman
3:30 PM-4:15 PM – The Warriors of AniKituhwa
4:30 PM-5:00 PM – Painted Raven
5:00 PM-5:15 PM – Mississippi Band of Choctaw, Storytelling
5:15 PM-5:45 PM – Lyndon Alec

Atlatl Range (Near Spanish House)

10:00 AM-5:00 PM - Participatory Atlatl (4th Grade and Up)
NOON-12:30 PM – Blow Dart Gun Demonstration
2:15 PM-2:45 PM – Blow Dart Gun Demonstration

Archery Range (Near Fort)

10:00 AM-5:00 PM - Participatory Archery (4th Grade and Up)

Near Blacksmith Shop

10:00 AM-6:00 PM - Seminole Canoe Carving Demonstration by Pedro Zepeda

Near Fort

1:00 PM-3:00 PM - Drum Circle

 

Sunday, December 16, 2018

Historic Village

10:00 AM-4:00PM (North Areas) - Mission San Luis Living History
10:00 AM-4:00PM (South Areas) - Mission San Luis Living History

Council House

10:00 AM-4:00PM - Activities and Make and Take Crafts

Plaza

10:00 AM-4:00PM - Craft Fair
10:00 AM-4:00PM - Southeastern Native American Cultural Demonstrations - Apalachee, Cherokee, Choctaw

Plaza (Main Stage)

11:00 AM-11:30 AM – Mississippi Band of Choctaw Social Dancers
11:30 AM-12:15 PM – The Warriors of AniKituhwa
12:15 PM-12:30 PM – Pedro Zepeda, Storytelling
12:30 PM-1:00 PM – Rita Youngman
1:00 PM-1:15 PM – Mississippi Band of Choctaw, Storytelling
1:15 PM-1:45 PM – Lyndon Alec
2:00 PM-2:30 PM – Painted Raven
2:30 PM-2:45 PM – Pedro Zepeda, Storytelling
2:45 PM-3:15 PM – Stickball Demonstration
3:15 PM-4:00 PM – The Warriors of AniKituhwa

Atlatl Range (Near Spanish House)

10:00 AM-4:00 PM - Participatory Atlatl (4th Grade and Up)
11:00 AM-11:30 AM – Blow Dart Gun Demonstration
2:00 PM-2:30 PM – Blow Dart Gun Demonstration

Archery Range (Near Fort)

10:00 AM-4:00 PM - Participatory Archery (4th Grade and Up)

Near Blacksmith Shop

10:00 AM-4:00 PM - Seminole Canoe Carving Demonstration by Pedro Zepeda